LexDigital

Stan Texas pozywa Google za nielegalne przetwarzanie danych biometrycznych

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył pozew przeciwko Google, w którym zarzuca gigantowi przetwarzanie danych biometrycznych niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Chodzi o bezprawne rozpoznawanie wizerunku w serwisie Zdjęcia Google oraz funkcjonalność narzędzia Google Nest Hub Max - linii produktów inteligentnego domu wraz z aktywowanym głosem Asystentem Google.

Stan Texas pozywa Google za nielegalne przetwarzanie danych biometrycznych

Stan Teksas, działający za pośrednictwem Prokuratora Generalnego Teksasu, Kena Paxtona złożył pozew do sądu na Google LCC, wskazując,  że przetwarzanie danych przez Google odbywa się niezgodnie z funkcjonującym w Teksasie prawem. Owo prawo zakazuje firmom gromadzenia zdjęć twarzy, nagrań głosów bez uprzedniej świadomej zgody osoby oraz wykorzystywania zebranych danych do celów czysto komercyjnych.

Technologię Google wykorzystują biometrie - działania podejmowane dla  analizy specyficznych cech fizycznych, fizjologicznych lub behawioralnych. Jest to środek identyfikacji oraz weryfikacji tożsamości osób. Technologia rozpoznawania twarzy bazuje na danych biometrycznych uzyskiwanych np. w procesie skanowania ludzkiej twarzy bezpośrednio „na człowieku” np. poprzez kamery monitoringu wizyjnego, czy kamery w telefonie lub poprzez zdjęcia. Biometria to także analiza ludzkiego głosu, indywidualnego dla każdego człowieka. Zebrany materiał jest poddawany obróbce cyfrowej, dzięki której wyodrębnione zostają unikalne cechy człowieka np. geometria twarzy czy wzorzec mowy. Po zebraniu i analizie dane są konfrontowane z materiałem porównawczym – następuje dopasowanie informacji aktualnie zgromadzonych do informacji już posiadanych w bazie danych. To pozwala na identyfikację osoby, a także poszerzenie bazy danych o nowe informacje. Według autora pozwu, zaawansowanie użytej przez Google technologii jest na tyle duże, że pozwala oszacować nastrój i uczucia danej osoby. Ponadto przy zastosowaniu sztucznej inteligencji technologia jest w stanie rozpoznać takie atrybuty jak wiek, płeć, rasa, pochodzenie etniczne i lokalizacja.

Zdjęcia Google są fabrycznie zainstalowane na wszystkich urządzeniach z systemem Android. W przypadku IOS aplikacja jest dostępna w Apple App Store, a zatem można ją zainstalować na urządzeniach Apple.

Stosując technologie rozpoznawania twarzy, Google korzysta z funkcji grupowania twarzy skanującej i indeksującej dane biometryczne, pobrane ze zdjęć i filmów. Według strony skarżącej  te rozwiązania technologiczne  nie rozróżniają użytkowników Zdjęć Google i osób, którzy tymi użytkownikami nie są. W pozwie podniesiono, że Google nie informuje użytkowników (a tym bardziej osób nie będących użytkownikami, którzy pojawiają się na zdjęciach przypadkowo), o fakcie przetwarzania, w tym przechowywania ich danych. Firma także nie uzyskuje świadomych zgód na przechwytywanie i przechowywanie zapisów identyfikatorów biometrycznych konsumentów.

Prokurator Paxton formułując zarzuty wskazał, że Google przechwytuje identyfikatory biometryczne Teksańczyków w celach komercyjnych, a dzięki usłudze Nest Aware czerpie zyski. Między innymi poprzez przechwytywanie, przechowywanie i analizowanie geometrii twarzy, głosu i innych identyfikatorów biometrycznych osób, które nie wyraziły na to zgody także w celu ulepszania sztucznej inteligencji, usług i sprzętu Google.

Do sprawy miał odnieść się rzecznik prasowy Google, który przekonywał, iż użytkownicy mają możliwość dezaktywacji w wykorzystywanych aplikacjach funkcji odpowiedzialnych za przetwarzanie wizerunku i głosu. Ponadto zaznaczył, że Google nie wykorzystuje danych przetwarzanych w ten sposób do celów reklamowych.

Polecane

Systemowe Zarządzanie bezpieczeństwem systemów sztucznej inteligencji

Systemowe Zarządzanie bezpieczeństwem systemów sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej stanowi ważny czynnik wspierania procesów biznesowych organizacji. Jest wykorzystywana na masową skalę i nie jest już zarezerwowana jakiemuś szczególnemu sektorowi działalności. Opracowywane prognozy plasują AI jako jeden z głównych czynników, który ma napędzać gospodarki przyszłości.

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z anonimizacji danych polegającymi na uzyskiwaniu zgodności z przepisami prawa, istnieje jeszcze wiele innych. Anonimizacja umożliwia organizacjom przetwarzanie informacji wrażliwych w sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko naruszenia prywatności użytkowników czy ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. Umożliwia korzystanie z informacji w celach badawczych i statystycznych bez naruszania prywatności jednostek.

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie to potężne narzędzie, które może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Jednak w dobie coraz większej troski o prywatność danych, legalne i odpowiedzialne profilowanie staje się niezwykle istotne. W naszym artykule przeanalizujemy, czym dokładnie jest profilowanie, jakie są jego korzyści, a przede wszystkim jak można je stosować w zgodzie z przepisami prawa i z poszanowaniem prywatności użytkowników.

Popularne

Chcesz skorzystać z naszej oferty?Nie czekaj!

Wspieramy przedsiębiorców

Skontaktuj się osobiście z doradcą LexDigital - odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zaplanujemy spotkanie, przygotujemy spersonalizowaną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji.

Zapraszamy do kontaktu

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Ochrony Danych iod@lexdigital.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy.

Administratorem Państwa danych osobowych jest LexDigital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (60-363), przy ul. Grodziska 8. Wszystkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres iod@lexdigital.pl

Państwa dane przetwarzane są w celu odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego, podjęcia na Państwa wniosek określonych działań przed zawarciem umowy lub wysłania Państwu treści marketingowych. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.

komputronik biofarm lpp apart wykop volkswagen tpay netguru novol pearson impel phyto-pharm veolia cuf-podatki talex gethero tesgas uep fibaro akademia-kozminskiego bilety24 bims cichy-zasada currency >
<img src= kir ministerstwo cyfryzacji pierre-fabre polomarket porr przelewy24 swiss-krono vox wielkopolska-izba-lekarska wsb wtk