LexDigital

Zarządzanie ciągłością działania (PN-EN ISO 22301:2020)

Zarządzanie ciągłością działania (z ang. Business Continuity Management (BCM)) to zbiór działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia wszystkim stronom zainteresowanym (klientom, dostawcom, regulatorom i pracownikom) dostępności krytycznych funkcji biznesowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zarządzanie ciągłością działania (PN-EN ISO 22301:2020)

Zarządzanie ciągłością działania (z ang. Business Continuity Management (BCM)) to zbiór działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia wszystkim stronom zainteresowanym (klientom, dostawcom, regulatorom i pracownikom) dostępności krytycznych funkcji biznesowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Strategia zarządzania ciągłością działania z założenia powinna chronić organizację przed negatywnymi konsekwencjami sytuacji awaryjnych i nieprzewidzianych. Opiera się ona na opracowaniu planów (scenariuszy) postępowania szczegółowo wskazujących tok kolejnych działań podejmowanych w sytuacji kryzysowej. Ważne jest także wyznaczenie osób odpowiedzialnych i przypisanie im zadań. Bazą do opracowania strategii zachowania ciągłości działania powinna być analizy ryzyka, która obrazuje wszystkie możliwe zagrożenia dla działania organizacji, wraz z ich potencjalnymi skutkami.

ISO, zarządzanie ciągłością działania, business continuity plan

Najczęściej plany ciągłości działania dotyczą:

  • odtworzenia infrastruktury informatycznej, tzw. Disaster Recovery Plan (DRP),
  • bezpieczeństwa i dostępności pracowników,
  • ochrony wizerunku organizacji,
  • komunikacji w czasie sytuacji kryzysowych,
  • zapewnienia kluczowych dostawców i partnerów outsourcingu.

Opracowane scenariusze postępowania powinny być regularnie testowane pod kątem ich skuteczności, efektywności i przydatności.

Zalety zarządzania ciągłością działania szczególnie widoczne są w obliczu urzeczywistnienia się sytuacji nieprzewidzianych, często niezależnych od organizacji, dokonujących się w obszarze gospodarczym, klimatycznym a ostatnio również zdrowia publicznego. Organizacja przygotowana na sytuacje kryzysowe szybciej i sprawniej reaguje na jej wystąpienie i w krótszym czasie jest w stanie przywrócić działalność do stanu pierwotnego, w porównaniu do organizacji na to nieprzygotowanych. Wszystko to przekłada się na sytuację finansową oraz postrzeganie organizacji przez jej kontrahentów i klientów, o czym świadczy chociażby 5% wzrost cen akcji przedsiębiorstw dobrze przygotowanych na awarie przy 15% spadku tych cen dla organizacji nie posiadających planów ciągłości działania.

Jednym ze standardów, które wprowadza dobre praktyki w zakresie zarządzania ciągłością działania jest norma PN-EN ISO 22301:2020 Bezpieczeństwo i odporność – Systemy zarządzania ciągłością działania-Wymagania. Wdrożenie wytycznych wskazanych ww. dokumencie przygotowuje organizację na odpowiednie i przede wszystkim skuteczne reagowanie na pojawiające się incydenty i w konsekwencji chroni przed potencjalnymi szkodami, nie tylko finansowymi, ale i reputacyjnymi. Działania prowadzone zgodnie ze standardem pozwalają na uregulowanie całego procesu zarządzania zasobami organizacji, zapewniają ich ochronę i powrót do równowagi sprzed awarii, w tym:

  • przygotowują na incydenty, które mogłyby zakłócić jej funkcjonowanie,
  • zapewniają podejmowanie działań prewencyjnych, które zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
  • pomagają odpowiednio przygotować się na sytuacje kryzysowe,
  • zwiększają prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom,
  • zabezpieczają i usprawniają powrót do normalnego funkcjonowania.

Najtrudniejszym i najbardziej zasadochłonnym etapem zarządzania ciągłością działania jest opracowanie planów dostosowanych do specyfiki organizacji, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu zarządzania ciągłością działania i/lub uzyskaniem certyfikatu poświadczającego zgodność z normą PN-EN ISO 22301:2020 - Skontaktuj się z nami 

Zespół LexDigital przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę, dostosowaną do rodzaju, wielkości Twojej organizacji i jej potrzeb.

Poza zarządzaniem ciągłością działania pomagamy również w przystosowaniu i wdrożeniu systemów zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2015 (potocznie iso 9001) oraz systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji PN-EN ISO/IEC 27001:2017.

Poznaj naszą pełną ofertę dotyczącą wdrożeń ISO

Przeczytaj więcej o Normach ISO


Polecane

Compliance officer — czym się zajmuje i jaki ma zakres obowiązków

Compliance officer — czym się zajmuje i jaki ma zakres obowiązków

Rola Compliance Officerów w dzisiejszych organizacjach jest niezmiernie istotna, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej złożonych regulacji prawnych i norm etycznych. To właśnie oni pełnią kluczową funkcję w zapewnianiu, że przedsiębiorstwa działają zgodnie z przepisami, minimalizując ryzyko prawne i ochronę swojej reputacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli i odpowiedzialności Compliance Officerów oraz dowiemy się, dlaczego ich obecność w firmie staje się coraz bardziej niezbędna.

DSA (Digital Services ACT) - Akt o usługach cyfrowych

DSA (Digital Services ACT) - Akt o usługach cyfrowych

W dzisiejszym świecie usługi cyfrowe stanowią nierozerwalną część naszego życia. Od komunikacji społecznościowej po zakupy online i streaming, internet zapewnia nam dostęp do niemalże nieograniczonej liczby usług. Jednakże, w miarę jak rośnie znaczenie cyfrowego świata, pojawiają się także nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem, prywatnością i uczciwością.

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie to potężne narzędzie, które może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Jednak w dobie coraz większej troski o prywatność danych, legalne i odpowiedzialne profilowanie staje się niezwykle istotne. W naszym artykule przeanalizujemy, czym dokładnie jest profilowanie, jakie są jego korzyści, a przede wszystkim jak można je stosować w zgodzie z przepisami prawa i z poszanowaniem prywatności użytkowników.

Popularne

Chcesz skorzystać z naszej oferty?Nie czekaj!

Wspieramy przedsiębiorców

Skontaktuj się osobiście z doradcą LexDigital - odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zaplanujemy spotkanie, przygotujemy spersonalizowaną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji.

Zapraszamy do kontaktu

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Ochrony Danych iod@lexdigital.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy.

Administratorem Państwa danych osobowych jest LexDigital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (60-363), przy ul. Grodziska 8. Wszystkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres iod@lexdigital.pl

Państwa dane przetwarzane są w celu odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego, podjęcia na Państwa wniosek określonych działań przed zawarciem umowy lub wysłania Państwu treści marketingowych. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.

komputronik biofarm lpp apart wykop volkswagen tpay netguru novol pearson impel phyto-pharm veolia cuf-podatki talex gethero tesgas uep fibaro akademia-kozminskiego bilety24 bims cichy-zasada currency >
<img src= kir ministerstwo cyfryzacji pierre-fabre polomarket porr przelewy24 swiss-krono vox wielkopolska-izba-lekarska wsb wtk