Zarządzanie ciągłością działania (ISO 22301)
Norma ISO 22301 to jedna z kluczowych norm dla organizacji. Określa zarządzanie ciągłością działania w przypadku sytuacji kryzysowych. Poza szybką reakcją na zagrożenia certyfikacja pozwala zyskać w oczach klientów, którzy będą mieli pewność, że Twoja organizacja jest w stanie zareagować na nieprzewidziane zdarzenia. W artykule opisaliśmy korzyści wynikające z wprowadzenia normy ISO 22301, a także jej wymagania.
System zarządzania ciągłością działania - ISO 22301
ISO 22301 (pełna nazwa: PN-EN ISO 22301:2020 Bezpieczeństwo i odporność – Systemy zarządzania ciągłością działania-Wymagania) definiuje zarządzanie ciągłością działania (z ang. Business Continuity Management - BCM).
To zbiór działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia wszystkim stronom zainteresowanym (klientom, dostawcom, regulatorom i pracownikom) dostępności krytycznych funkcji biznesowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
ISO 22301 pozwala na odtworzenie zdolności organizacji do ponownego działania w określonym czasie i na ustalonym poziomie, w przypadku nieplanowanych zdarzeń.
Normy ISO kluczowe w procesie ochrony danych
ISO 22301. Co jest celem BCM?
Strategia zarządzania ciągłością działania z założenia powinna chronić organizację przed negatywnymi konsekwencjami sytuacji awaryjnych i nieprzewidzianych.
Opiera się ona na opracowaniu planów (scenariuszy) postępowania szczegółowo wskazujących tok kolejnych działań podejmowanych w sytuacji kryzysowej.
Ważne jest także wyznaczenie osób odpowiedzialnych i przypisanie im zadań. Bazą do opracowania strategii zachowania ciągłości działania powinna być analizy ryzyka, która obrazuje wszystkie możliwe zagrożenia dla działania organizacji, wraz z ich potencjalnymi skutkami.
Najczęściej plany ciągłości działania dotyczą:
- odtworzenia infrastruktury informatycznej, tzw. Disaster Recovery Plan (DRP),
- bezpieczeństwa i dostępności pracowników,
- ochrony wizerunku organizacji,
- komunikacji w czasie sytuacji kryzysowych,
- zapewnienia kluczowych dostawców i partnerów outsourcingu.
Opracowane scenariusze postępowania powinny być regularnie testowane pod kątem ich skuteczności, efektywności i przydatności.
Zalety systemu zarządzania ciągłością działania
Zalety zarządzania ciągłością działania szczególnie widoczne są w obliczu urzeczywistnienia się sytuacji nieprzewidzianych, często niezależnych od organizacji, dokonujących się w obszarze gospodarczym, klimatycznym czy zdrowia publicznego.
Organizacja przygotowana na sytuacje kryzysowe szybciej i sprawniej reaguje na ich wystąpienie i w krótszym czasie jest w stanie przywrócić działalność do stanu pierwotnego, w porównaniu do organizacji na to nieprzygotowanych. Wszystko to przekłada się na sytuację finansową oraz podniesienie wiarygodności firmy.
Przeczytaj więcej o Normach ISO
ISO 22301. Czy warto?
Wdrożenie przygotowuje organizację na odpowiednie i przede wszystkim skuteczne reagowanie na pojawiające się incydenty i w konsekwencji chroni przed potencjalnymi szkodami, nie tylko finansowymi, ale i reputacyjnymi.
Działania prowadzone zgodnie ze standardem pozwalają na uregulowanie całego procesu zarządzania zasobami organizacji, zapewniają ich ochronę i powrót do równowagi sprzed awarii, w tym:
- przygotowują na incydenty, które mogłyby zakłócić jej funkcjonowanie,
- zapewniają podejmowanie działań prewencyjnych, które zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
- pomagają odpowiednio przygotować się na sytuacje kryzysowe,
- zwiększają prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom,
- zabezpieczają i usprawniają powrót do normalnego funkcjonowania.
Najtrudniejszym etapem zarządzania ciągłością działania jest opracowanie planów dostosowanych do specyfiki organizacji, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu zarządzania ciągłością działania i/lub uzyskaniem certyfikatu poświadczającego zgodność z normą PN-EN ISO 22301:2020 - Skontaktuj się z nami.
Norma ISO 22301. Przygotujemy Cię do certyfikacji!
Zespół LexDigital przeprowadzi Cię przez cały proces ustanowienia i wdrożenia systemów zgodnych nie tylko z ISO 22301, ale także ISO 9001, ISO 27001 czy ISO 29115.
Proces obejmuje:
- audyt zerowy;
- wykonanie analizy ryzyka oraz opracowanie dokumentacji;
- implementację zasad oraz szkolenia dla kadry pracowniczej;
- weryfikację systemu poprzez audyt wewnętrzny i przegląd zarządzania oraz nadzór nad niezgodnościami i ocenę skuteczności działań korygujących.