LexDigital

Zarządzanie ciągłością działania (PN-EN ISO 22301:2020)

Zarządzanie ciągłością działania (z ang. Business Continuity Management (BCM)) to zbiór działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia wszystkim stronom zainteresowanym (klientom, dostawcom, regulatorom i pracownikom) dostępności krytycznych funkcji biznesowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zarządzanie ciągłością działania (PN-EN ISO 22301:2020)

Zarządzanie ciągłością działania (z ang. Business Continuity Management (BCM)) to zbiór działań podejmowanych przez organizację w celu zapewnienia wszystkim stronom zainteresowanym (klientom, dostawcom, regulatorom i pracownikom) dostępności krytycznych funkcji biznesowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Strategia zarządzania ciągłością działania z założenia powinna chronić organizację przed negatywnymi konsekwencjami sytuacji awaryjnych i nieprzewidzianych. Opiera się ona na opracowaniu planów (scenariuszy) postępowania szczegółowo wskazujących tok kolejnych działań podejmowanych w sytuacji kryzysowej. Ważne jest także wyznaczenie osób odpowiedzialnych i przypisanie im zadań. Bazą do opracowania strategii zachowania ciągłości działania powinna być analizy ryzyka, która obrazuje wszystkie możliwe zagrożenia dla działania organizacji, wraz z ich potencjalnymi skutkami.

Najczęściej plany ciągłości działania dotyczą:

  • odtworzenia infrastruktury informatycznej, tzw. Disaster Recovery Plan (DRP),
  • bezpieczeństwa i dostępności pracowników,
  • ochrony wizerunku organizacji,
  • komunikacji w czasie sytuacji kryzysowych,
  • zapewnienia kluczowych dostawców i partnerów outsourcingu.

Opracowane scenariusze postępowania powinny być regularnie testowane pod kątem ich skuteczności, efektywności i przydatności.

Zalety zarządzania ciągłością działania szczególnie widoczne są w obliczu urzeczywistnienia się sytuacji nieprzewidzianych, często niezależnych od organizacji, dokonujących się w obszarze gospodarczym, klimatycznym a ostatnio również zdrowia publicznego. Organizacja przygotowana na sytuacje kryzysowe szybciej i sprawniej reaguje na jej wystąpienie i w krótszym czasie jest w stanie przywrócić działalność do stanu pierwotnego, w porównaniu do organizacji na to nieprzygotowanych. Wszystko to przekłada się na sytuację finansową oraz postrzeganie organizacji przez jej kontrahentów i klientów, o czym świadczy chociażby 5% wzrost cen akcji przedsiębiorstw dobrze przygotowanych na awarie przy 15% spadku tych cen dla organizacji nie posiadających planów ciągłości działania.

Jednym ze standardów, które wprowadza dobre praktyki w zakresie zarządzania ciągłością działania jest norma PN-EN ISO 22301:2020 Bezpieczeństwo i odporność – Systemy zarządzania ciągłością działania-Wymagania. Wdrożenie wytycznych wskazanych ww. dokumencie przygotowuje organizację na odpowiednie i przede wszystkim skuteczne reagowanie na pojawiające się incydenty i w konsekwencji chroni przed potencjalnymi szkodami, nie tylko finansowymi, ale i reputacyjnymi. Działania prowadzone zgodnie ze standardem pozwalają na uregulowanie całego procesu zarządzania zasobami organizacji, zapewniają ich ochronę i powrót do równowagi sprzed awarii, w tym:

  • przygotowują na incydenty, które mogłyby zakłócić jej funkcjonowanie,
  • zapewniają podejmowanie działań prewencyjnych, które zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
  • pomagają odpowiednio przygotować się na sytuacje kryzysowe,
  • zwiększają prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom,
  • zabezpieczają i usprawniają powrót do normalnego funkcjonowania.

Najtrudniejszym i najbardziej zasadochłonnym etapem zarządzania ciągłością działania jest opracowanie planów dostosowanych do specyfiki organizacji, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu zarządzania ciągłością działania i/lub uzyskaniem certyfikatu poświadczającego zgodność z normą PN-EN ISO 22301:2020 - Skontaktuj się z nami 

Zespół LexDigital przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę, dostosowaną do rodzaju, wielkości Twojej organizacji i jej potrzeb.

Poza zarządzaniem ciągłością działania pomagamy również w przystosowaniu i wdrożeniu systemów zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2015 (potocznie iso 9001) oraz systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji PN-EN ISO/IEC 27001:2017.

Poznaj naszą pełną ofertę dotyczącą wdrożeń ISO

Przeczytaj więcej o Normach ISO


Polecane

Podsumowanie listopadowego newslettera Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD/EDPS)

Podsumowanie listopadowego newslettera Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD/EDPS)

​W listopadowym biuletynie informacyjnym Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD/EDPS) czytamy m.in. o: pierwszej Konferencji Nadzoru EIOD współorganizowanej z Eurojustem – Agencją Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych oraz EPPO – Prokuratura Europejska; ochronie danych osobowych przed atakami typu phishing i ransomware; kontrolach przeprowadzonych przez EIOD wśród trzech dużych systemów informatycznych UE.

Standard TISAX

Standard TISAX

Firmy z branży automotive wiedzą o standardzie TISAX. Podłożem standardu jest kompleks wymagań branżowych, które mają zapewnić, że dane i informacje będą bezpieczne. Standard TISAX skupia się na zapewnieniu by przetwarzanie i zarządzanie informacjami odbywało się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

487 milionów numerów telefonów na sprzedaż: wyciek danych z WhatsApp

487 milionów numerów telefonów na sprzedaż: wyciek danych z WhatsApp

Do sieci wyciekły aktualne numery telefonów komórkowych prawie 500 milionów użytkowników WhatsApp. Jak podaje portal Cybernews, 16 listopada pewien człowiek opublikował reklamę na znanym forum społeczności hakerskiej, twierdząc, że sprzedaje bazę danych z 2022 r. zawierającą 487 milionów numerów telefonów użytkowników WhatsApp.

Popularne

Chcesz skorzystać z naszej oferty?Nie czekaj!

Wspieramy przedsiębiorców

Skontaktuj się osobiście z doradcą LexDigital - odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zaplanujemy spotkanie, przygotujemy spersonalizowaną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji.

Zapraszamy do kontaktu

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Ochrony Danych iod@lexdigital.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy.

Administratorem Państwa danych osobowych jest LexDigital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (60-363), przy ul. Grodziska 8. Wszystkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres iod@lexdigital.pl

Państwa dane przetwarzane są w celu odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego, podjęcia na Państwa wniosek określonych działań przed zawarciem umowy lub wysłania Państwu treści marketingowych. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.

komputronik biofarm lpp apart wykop volkswagen tpay netguru novol pearson impel phyto-pharm veolia cuf-podatki talex gethero tesgas uep fibaro akademia-kozminskiego bilety24 bims cichy-zasada currency >
<img src= kir ministerstwo cyfryzacji pierre-fabre polomarket porr przelewy24 swiss-krono vox wielkopolska-izba-lekarska wsb wtk