LexDigital

WSA częściowo uchyla decyzję PUODO w sprawie Bisnode

11 grudnia 2019 r. po dziewięciu miesiącach od wydania przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pierwszej decyzji w sprawie nałożenia kary finansowej na wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska sp. z.o.o, wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie (WSA) uchylił tę karę nakazując dokonanie ponownej analizy.

WSA częściowo uchyla decyzję PUODO w sprawie Bisnode

Bisnode Polska sp. z.o.o to powszechnie znana wywiadownia gospodarcza, zajmująca się gromadzeniem, opracowywaniem i dostarczaniem informacji gospodarczych o podmiotach prowadzących swoją działalność na rynku krajowym i zagranicznym, która w marcu 2019 r. decyzją Prezesa UODO nr ZSPR.421.3.2018 została ukarana administracyjną karą finansową w kwocie 943 470 zł (220 000 EURO) za naruszenie polegające na niespełnieniu obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 14 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (2016/679), wobec osób fizycznych prowadzących aktualnie lub w przeszłości jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób, które zawiesiły wykonywanie tej działalności. 

PUODO, RODO, kara finansowa

Sąd w swoim wyroku przychylił się do stanowiska Prezesa UODO uznając, że opublikowanie obowiązku informacyjnego jedynie w serwisie internetowym należącym do Spółki w domenie bisnode.pl jest niewystarczające i godzi w prawa i wolności osób fizycznych. WSA zakwestionował także argumentację Spółki, że udzielenie bezpośrednich informacji w postaci ich wysyłki pocztą tradycyjną do wszystkich osób, których dane przetwarza wymagałoby niewspółmiernego dużego wysiłku. W opinii sądu nie można bowiem stawiać znaku równości pomiędzy dużym wysiłkiem, o którym mowa w art. 14 ust. 5 lit. b RODO, a nakładami finansowymi. WSA zwalnia jednak wywiadownie z obowiązku przekazania ww. informacji do osób, które rozwiązały prowadzoną działalność, co znacząco obniża liczbę podmiotów, których dotyczyło naruszenie. 

W związku z powyższym, Prezes UODO został zobowiązany do przeprowadzenia ponownego postępowania administracyjnego i ustalenia nowej wysokości kary, uwzględniającej wyrok WSA. 


Polecane

Systemowe Zarządzanie bezpieczeństwem systemów sztucznej inteligencji

Systemowe Zarządzanie bezpieczeństwem systemów sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej stanowi ważny czynnik wspierania procesów biznesowych organizacji. Jest wykorzystywana na masową skalę i nie jest już zarezerwowana jakiemuś szczególnemu sektorowi działalności. Opracowywane prognozy plasują AI jako jeden z głównych czynników, który ma napędzać gospodarki przyszłości.

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z anonimizacji danych polegającymi na uzyskiwaniu zgodności z przepisami prawa, istnieje jeszcze wiele innych. Anonimizacja umożliwia organizacjom przetwarzanie informacji wrażliwych w sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko naruszenia prywatności użytkowników czy ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. Umożliwia korzystanie z informacji w celach badawczych i statystycznych bez naruszania prywatności jednostek.

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie to potężne narzędzie, które może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Jednak w dobie coraz większej troski o prywatność danych, legalne i odpowiedzialne profilowanie staje się niezwykle istotne. W naszym artykule przeanalizujemy, czym dokładnie jest profilowanie, jakie są jego korzyści, a przede wszystkim jak można je stosować w zgodzie z przepisami prawa i z poszanowaniem prywatności użytkowników.

Popularne

Chcesz skorzystać z naszej oferty?Nie czekaj!

Wspieramy przedsiębiorców

Skontaktuj się osobiście z doradcą LexDigital - odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zaplanujemy spotkanie, przygotujemy spersonalizowaną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji.

Zapraszamy do kontaktu

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Ochrony Danych iod@lexdigital.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy.

Administratorem Państwa danych osobowych jest LexDigital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (60-363), przy ul. Grodziska 8. Wszystkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres iod@lexdigital.pl

Państwa dane przetwarzane są w celu odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego, podjęcia na Państwa wniosek określonych działań przed zawarciem umowy lub wysłania Państwu treści marketingowych. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.

komputronik biofarm lpp apart wykop volkswagen tpay netguru novol pearson impel phyto-pharm veolia cuf-podatki talex gethero tesgas uep fibaro akademia-kozminskiego bilety24 bims cichy-zasada currency >
<img src= kir ministerstwo cyfryzacji pierre-fabre polomarket porr przelewy24 swiss-krono vox wielkopolska-izba-lekarska wsb wtk