WSA częściowo uchyla decyzję PUODO w sprawie Bisnode
11 grudnia 2019 r. po dziewięciu miesiącach od wydania przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pierwszej decyzji w sprawie nałożenia kary finansowej na wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska sp. z.o.o, wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie (WSA) uchylił tę karę nakazując dokonanie ponownej analizy.
Bisnode Polska sp. z.o.o to powszechnie znana wywiadownia gospodarcza, zajmująca się gromadzeniem, opracowywaniem i dostarczaniem informacji gospodarczych o podmiotach prowadzących swoją działalność na rynku krajowym i zagranicznym, która w marcu 2019 r. decyzją Prezesa UODO nr ZSPR.421.3.2018 została ukarana administracyjną karą finansową w kwocie 943 470 zł (220 000 EURO) za naruszenie polegające na niespełnieniu obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 14 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (2016/679), wobec osób fizycznych prowadzących aktualnie lub w przeszłości jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób, które zawiesiły wykonywanie tej działalności.
Sąd w swoim wyroku przychylił się do stanowiska Prezesa UODO uznając, że opublikowanie obowiązku informacyjnego jedynie w serwisie internetowym należącym do Spółki w domenie bisnode.pl jest niewystarczające i godzi w prawa i wolności osób fizycznych. WSA zakwestionował także argumentację Spółki, że udzielenie bezpośrednich informacji w postaci ich wysyłki pocztą tradycyjną do wszystkich osób, których dane przetwarza wymagałoby niewspółmiernego dużego wysiłku. W opinii sądu nie można bowiem stawiać znaku równości pomiędzy dużym wysiłkiem, o którym mowa w art. 14 ust. 5 lit. b RODO, a nakładami finansowymi. WSA zwalnia jednak wywiadownie z obowiązku przekazania ww. informacji do osób, które rozwiązały prowadzoną działalność, co znacząco obniża liczbę podmiotów, których dotyczyło naruszenie.
W związku z powyższym, Prezes UODO został zobowiązany do przeprowadzenia ponownego postępowania administracyjnego i ustalenia nowej wysokości kary, uwzględniającej wyrok WSA.