Rewolucja w przepisach potwierdzona. UE opublikowała AI Act
12 lipca 2024 Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.
AI Act opublikowany. Co to oznacza?
Artificial Intelligence Act to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ustanawiające zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Projekt Artificial Intelligence Act jest odpowiedzią na wyraźne apele ze strony Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Wielokrotnie wzywały one do podjęcia działań ustawodawczych w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego AI, z którym związane są zarówno korzyści, jak i zagrożenia.
Systemy AI na europejskim rynku będą musiały spełniać konkretne normy i standardy, co przełoży się na wysoki poziom ochrony praw obywateli i konsumentów, a także zwiększenie zaufania społecznego do nowych technologii. Regulacje obejmują różne, ważne obszary praktycznych zastosowań AI, takich jak opieka zdrowotna, transport, edukacja czy rynek pracy. Szczególnej kontroli zostanie poddane wykorzystanie AI przez sektor publiczny, w tym przez policję, proces wyborczy czy sądy.
AI Act opublikowany. Trwają prace nad ustawą
Akt o sztucznej inteligencji pozwoli zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie działała dla dobra wszystkich obywateli i obywatelek Polski. W Ministerstwie Cyfryzacji traktujemy ten temat priorytetowo, intensywnie pracujemy nad projektem ustawy, który pozwoli stosować Akt. Liczymy, że bliska i konkretna współpraca z instytucjami unijnymi w ramach między innymi Rady ds. AI pozwoli nam szybko i sprawnie wdrożyć tę regulację na gruncie krajowym w sposób zrozumiały - i korzystny - dla wszystkich. Chcemy także, aby polski system nadzoru nad AI był jasny i przyjazny dla polskich innowatorów, z którymi konsultujemy się m.in. w ramach prac Grupy Roboczej ds. AI
– mówi Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w oficjalnym komunikacie.
Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy. Kiedy AI Act wejdzie w życie?
AI Act został już przyjęty i opublikowany. Oficjalnie wejdzie w życie za 20 dni.
Zmiana prawa będzie zachodzić stopniowo, a nowe prawo ma w pełni obowiązywać 24 miesiące po wejściu w życie. Jednak niektóre jego zapisy mają być przestrzegane wcześniej.
Zakaz systemów sztucznej inteligencji stwarzających niedopuszczalne ryzyko będzie obowiązywać sześć miesięcy po wejściu AI ACT w życie.
Po dziewięciu miesiącach po wejściu AI ACT w powinny zostać udostępnione kodeksy postępowania Europejskiego Biura ds Sztucznej Inteligencji [European AI Office]. Biuro będzie działać w ramach Komisji Europejskiej. Kodeksy będą obejmować obowiązki dostawców modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia [GPIA models].
Ważny punkt harmonogramu to także 12 miesięcy po wprowadzeniu:
Więcej na temat AI Act przeczytają Państwo w naszej analizie. Z kolei pod tym adresem znajdą Państwo kompletny, polski tekst Aktu: https://eur-lex.europa.eu/lega...