LexDigital

Kradzież danych osobowych w internecie

W przypadku zabezpieczeń danych osobowych zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek, ponieważ zapomni, świadomie z pośpiechu zaniecha procedurę czy za szybko kliknie podejrzany link, który pozwoli cyberprzestępcom przeprowadzić atak np. na serwer firmy.

Kradzież danych osobowych w internecie

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega kradzież danych osobowych w internecie, jakie są popularne techniki wyłudzeń, jak chronić swoje dane oraz co zrobić, gdy ktoś posłuży się Twoją tożsamością np. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Weryfikacja, kradzież tożsamości, kradzież danych osobowych

Kradzież tożsamości, a prawo

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z dnia 14 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.0.125) poszkodowany, który padł ofiarą kradzieży tożsamości, może złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, sądu administracyjnego (np. za opieszałość administratora danych osobowych), żądać zadośćuczynienia czy wymusić ściganie przestępstwa określonego w kodeksie karnym.

W świetle obowiązującego prawa nie istnieją przepisy, które bezpośrednio dotyczą kradzieży tożsamości. Kodeks karny przewiduje podszywanie się pod kogoś dla korzyści finansowych lub osobistych (art. 190a § 2), uzyskanie bezprawnie dostępu do systemu informatycznego (art. 267 § 2) lub stosowanie phishingu (art. 287 § 1).

Ze względu na rosnące statystyki wykrytych przestępstw w internecie stosuje się definicje z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 5 lipca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 1560) oraz w 2022 r. powołano do życia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

dane, bezpieczeństwo, odcisk palca

Czy umowa bez numeru dowodu jest ważna?

Na czym polega kradzież tożsamości w internecie?

To przede wszystkim nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych w internecie. Przestępcy zajmujący się kradzieżą tożsamości próbują przechwycić informacje dotyczące kont bankowych, loginów do używanych portali, poczty elektronicznej, czy instytucji finansowej.

Skradzione dane można wykorzystać do wyrządzenia szkody majątkowej jak wyłudzenie kredytu, zakupy w sieci z karty kredytowej poszkodowanej osoby lub zmiany loginów konta bankowego. Jeśli nie chodzi o pieniądze, to przestępstwo może polegać na zniszczeniu cudzego wizerunku lub dobrego imienia.

Poznaj zasady tworzenia i zarządzania hasłami

Uporczywe nękanie innej osoby przez strony internetowe, czy to w formie pisemnej, czy przez zamieszczenie krępujących zdjęć może wpłynąć na zdrowie psychiczne ofiary.

Jeśli następstwem czynu określonego w art. 190a § 3 pokrzywdzony targnie się na swoje życie, to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat więzienia.
kradzież tożsamości, dane osobowe, cyberbezpieczeństwo

Popularne przypadki wyłudzenia danych osobowych w internecie

 • Phishing — podszywanie się pod nadawców maili lub strony internetowe, by wykraść hasła, numery kart kredytowych, pesel itd.
  • Spear phishing — oszust podaje się np. za właściciela mieszkania i wyłudza dane do fikcyjnej umowy, celem zawarcia umowy najmu. Bardzo często próbują w ten sposób również "ukraść" dowód osobisty, a dokładniej dane w nim zawarte.
  • Spoofing, gdzie cyberprzestępca udaje przedstawiciela banku, urzędu lub instytucji państwowej. Dla zmylenia ofiary fałszują adresy e-mailowe, numery telefonu, a nawet adresy IP. Najpopularniejszą metodą oszustów jest dzwonienie do obywateli, podając się za policjanta i prośbę o potwierdzenie swoich danych (Caller ID Spoofing).
 • Malware — instalacja złośliwego oprogramowania szpiegowskiego (np. zainfekowany załącznik maila), które pozwala przestępcy w nieuprawniony sposób pozyskać dane zbierane przez stronę, portal itd.
 • Atak DDoS, który polega na odmowie dostępu do używanych aplikacji i portali, by wymusić zmianę danych, które już monitoruje wrogie oprogramowanie.
 • Hacking — nielegalny dostęp do systemów teleinformatycznych. Zazwyczaj to kradzież danych osobowych w internecie, natomiast czasem może chodzić o uszkodzenie systemów.
 • Social engineering — to metoda oszustwa bazująca na autorytecie instytucji finansowej lub państwowej i uzyskanie dostępu do poufnych informacji za pomocą manipulacji ofiary.
 • Wyciek danych — czyli nieautoryzowane ujawnienie poufnych danych, które mogą wynikać z błędów w zabezpieczeniach, hakerstwa lub nielegalnej sprzedaży danych osobowych.
  wyciek danych, malware, złośliwe oprogramowanie

Według 52 wydania raportu InfoDOK z IV kwartału 2022 r., w okresie 2008-2022 zastrzeżono 2,3 mln sztuk dokumentów tożsamości i udaremniono 108 tysięcy prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 5,5 miliarda złotych.

Czy numer telefonu to dane osobowe? Ważne stanowiska UODO i sądu


dokumenty, documents, przestępstwa

10 wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć kradzieży tożsamości

 • Używaj silnych haseł i zmieniaj je regularnie. Możesz korzystać z managerów haseł jak LastPass czy kluczy uniwersalnych jak Passkey. Zrezygnuj z tych samych haseł do wszystkiego.
  • Mocne hasła powinny zawierać duże i małe litery, znaki specjalne, cyfry i co najmniej 12 znaków.
 • Używaj antywirusa i zawsze aktualizuj oprogramowanie, aby chronić się przed wirusami i atakami typu malware.
 • Uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, czyli sprawdzaj:
  • poprawną interpunkcję i pisownię polskich znaków ą, ę czy ó — wiele wiadomości phishingowych nie radzi sobie z naszą gramatyką,
  • czy adres email jest zgodny z aliasem firmy, za którą się podaje i czy nadawca w ogóle istnieje,
  • o jakie dane proszą. Urzędy administracji publicznej czy banki nigdy nie proszą o podanie w e-mailu danych osobowych, czy przesłania skanów lub zdjęć dokumentów jak dowód osobisty.
  • zamieszczone w wiadomości linki — zanim klikniesz, sprawdź ich źródło.
 • Ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnianie, aby zabezpieczyć swoje konta w mediach społecznościowych oraz przeglądarkach internetowych.
 • Nie udostępniaj swoich danych osobowych w Internecie — szczególnie numeru Pesel, który jest głównym numerem identyfikacyjnym w Polsce. Również powstrzymaj się od zamieszczania gdziekolwiek zdjęć dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość jak prawo jazdy, paszport.
 • Unikaj publicznych sieci WiFi, szczególnie jeśli wymagają podania np. adresu e-mail, czy innych danych do odblokowania dostępu.
 • Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz korzystać z VPN, który szyfruje ruch internetowy użytkownika.
 • Monitoruj zabezpieczenie SSL na odwiedzanych przez Ciebie stronach internetowych, czy przed adresem url jest kłódka. Co prawda większość oszustów już korzysta z certyfikatu kwalifikowanego, zatem zwróć uwagę na domenę odwiedzanych portali. Sprawdzaj, czy pomiędzy trzema ukośnikami "/" (czyli https://nazwa_strony.pl/) jest właściwa nazwa firm i marek, ponieważ oszuści wykorzystują podobieństwo np. (zero) 0 z o itp.
 • Skorzystaj z alertów BIK, by na bieżąco otrzymywać powiadomienia w przypadku prób wyłudzenia kredytu, pożyczek, czy nieudolnych kontroli Twoich finansów.
 • Twórz kopie zapasowe swoich plików, by w przypadku wirusów przesłanych pocztą elektroniczną nie zostały zniszczone ważne dokumenty.

Jeśli chcesz zgłosić podejrzane SMSy lub strony wymuszające logowania do "profilu zaufanego" prześlij do analizy incydenty ekspertom z CERT Polska na https://incydent.cert.pl. Dzięki takiej postawie uniemożliwisz oszustowi wyłudzenie danych od kolejnych ofiar.

fraud prevention, scam, corruption

Sprawdź nasz artykuł: Wyciek danych osobowych – jakie działania powinien podjąć Administrator danych w celu minimalizacji skutków wycieku danych


Tożsamość została skradziona i co dalej?

Jeśli pomimo zachowania powyższych środków ostrożności doszło do kradzieży danych osobowych, masz kilka możliwości zabezpieczenia swojego wizerunku i majątku.

W przypadku kradzieży hasła dostępu — zgłoś incydent administratorowi danych osobowych i wymuś zastrzeżenie konta oraz zmianę na nowe hasło dostępu. Jeśli wykorzystujesz je w innych portalach — np. społecznościowych, również zmień je niezwłocznie.

Pamiętaj, że jeżeli w wyniku wycieku danych masz uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia np. Twoich finansów, możesz wystąpić o stosowne odszkodowanie.

internet, cyberbezpieczeństwo, hacker

Przeczytaj także: Zgoda na wykorzystanie wizerunku


Jeśli straciłeś dokumenty z numerami identyfikacyjnymi jak pesel, numer i seria dowodu osobistego — należy przekazać tę informację w dowolnym urzędzie gminy / urzędzie miasta, przez internet lub osobiście. Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód, co powinno uniemożliwić używanie skradzionych danych.

Nie zapomnij zgłosić kradzieży tożsamości organom ścigania — zgłoszenia możesz dokonać osobiście na policji, co pozwoli potwierdzić Twoją tożsamość. Pamiętaj, że przedstawienie informacji uzasadniających zgłoszenie kradzieży tożsamości w internecie oraz szczegółowy opis, jakie zdarzenie miało miejsce, zwiększy szansę na złapanie cyberprzestępcy.

Poinformuj o kradzieży danych inne instytucje jak banki, dostawcy usług itd., by oszust nie mógł generować więcej strat finansowych i moralnych.

Sprawdź nasz artykuł: Udostępnianie danych osobowych bez zgody

cybersecurity, hacker, security

Świadomość cyberbezpieczeństwa w Polsce

Według CERT Polska w 2022 r. odnotowano 322 479 incydentów cyberbezpieczeństwa. Niestety mimo rosnącej świadomości jakość haseł użytkowników oraz stosowanie wiedzy w praktyce pozostawia wiele do życzenia.

Cykliczne raporty Cisco wskazują, że nadal 50% pracowników omija zabezpieczenia firmowe przynajmniej raz w tygodniu. Oszust, który bezprawnie wejdzie w posiadanie danych osobowych innej osoby, a następnie wbrew jej woli za pomocą internetu podejmie działania, które naruszą jej wizerunek, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Sprawdź także:

Skan dowodu osobistego - czy to w ogóle legalne?

Dane osobowe wrażliwe, a dane osobowe zwykłe

"To najbardziej niszczycielski rodzaj cyberataku". W tle rosyjski rząd. Eksperci ostrzegają przed ransomware

Polecane

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Anonimizacja danych osobowych i anonimizacja dokumentów

Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z anonimizacji danych polegającymi na uzyskiwaniu zgodności z przepisami prawa, istnieje jeszcze wiele innych. Anonimizacja umożliwia organizacjom przetwarzanie informacji wrażliwych w sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko naruszenia prywatności użytkowników czy ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa. Umożliwia korzystanie z informacji w celach badawczych i statystycznych bez naruszania prywatności jednostek.

Test weryfikujący wiedzę o RODO jako element systemu ochrony danych osobowych

Test weryfikujący wiedzę o RODO jako element systemu ochrony danych osobowych

Jednym z podstawowych obowiązków Inspektora ochrony danych, wynikającym z art. 39 RODO jest podejmowanie działań, zwiększających świadomość w zakresie ochrony danych osobowych i szkolenie personelu, uczestniczącego w operacjach przetwarzania (każda osoba zatrudniona u administratora, bez względu na podstawę prawną tego zatrudnienia, która przetwarza dane osobowe).

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie - jak je legalnie i odpowiedzialnie stosować?

Profilowanie to potężne narzędzie, które może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Jednak w dobie coraz większej troski o prywatność danych, legalne i odpowiedzialne profilowanie staje się niezwykle istotne. W naszym artykule przeanalizujemy, czym dokładnie jest profilowanie, jakie są jego korzyści, a przede wszystkim jak można je stosować w zgodzie z przepisami prawa i z poszanowaniem prywatności użytkowników.

Popularne

Chcesz skorzystać z naszej oferty?Nie czekaj!

Wspieramy przedsiębiorców

Skontaktuj się osobiście z doradcą LexDigital - odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zaplanujemy spotkanie, przygotujemy spersonalizowaną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji.

Zapraszamy do kontaktu

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Ochrony Danych iod@lexdigital.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy.

Administratorem Państwa danych osobowych jest LexDigital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (60-363), przy ul. Grodziska 8. Wszystkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres iod@lexdigital.pl

Państwa dane przetwarzane są w celu odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego, podjęcia na Państwa wniosek określonych działań przed zawarciem umowy lub wysłania Państwu treści marketingowych. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności.

komputronik biofarm lpp apart wykop volkswagen tpay netguru novol pearson impel phyto-pharm veolia cuf-podatki talex gethero tesgas uep fibaro akademia-kozminskiego bilety24 bims cichy-zasada currency >
<img src= kir ministerstwo cyfryzacji pierre-fabre polomarket porr przelewy24 swiss-krono vox wielkopolska-izba-lekarska wsb wtk