ISO 27001. Aktualizacja normy kluczowej dla bezpieczeństwa informacji
ISO 27001 to kluczowa norma, określająca wymagania dla systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Poznaj najnowszą wersję opublikowaną przez International Organization for Standardization.
ISO 27001 - systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji
Norma PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08 (skrótowo: ISO 27001) to międzynarodowa norma, która określa wymagania dotyczące systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Jej wdrożenie gwarantuje, że organizacja zidentyfikowała zagrożenia i wprowadziła odpowiednie środki zapobiegawcze w celu ochrony przed naruszeniami bezpieczeństwa oraz skutecznie nimi zarządza.
Celem wdrożenia normy ISO 27001 jest zabezpieczenie informacji w firmie oraz ułatwienie procesu nadzorowania przedsiębiorstwa wraz ze wszystkimi obszarami jej działalności. Ważnym elementem jest zapewnienie, że firma działa zgodnie ze zmieniającymi się przepisami prawa i potrafi w porę reagować na te zmiany.
Normy ISO – czyli to, co oczywiste a nieoczywiste
Nowa wersja normy - PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08
Aby normy ISO nie obiegały od rzeczywistości, muszą być aktualizowane raz na jakiś czas. Od publikacji w 2007 r. ISO 27001 jest obiektem ciągłego doskonalenia. Najnowszą edycję, czyli PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08 opublikowano w sierpniu 2023 r. (wersja angielska), jednocześnie wycofano PN-EN ISO/IEC 27001:2017-06 (wersja polska).
W obliczu rosnącej cyberprzestępczości i stale pojawiających się nowych zagrożeń, zarządzanie bezpieczeństwem informacji w każdej organizacji jest kluczowym elementem strategicznym i jednocześnie może wydawać się trudne lub wręcz niemożliwe. Norma PN-EN ISO/IEC 27001 pomaga organizacjom w sposób świadomy chronić gromadzone informacje, budować bezpieczne procesy ich przetwarzania, uwzględniając zmieniające się zewnętrzne i wewnętrzne ryzyka.
– czytamy na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Najnowsza wersja normy promuje holistyczne podejście do zarządzania bezpieczeństwem informacji. Obejmuje ona nie tylko technologie, ale także ludzi i procesy. To, czy system zarządzania bezpieczeństwem informacji będzie działać prawidłowo, zależy od zintegrowanego podejścia do tych trzech obszarów strategicznych.
Sprawdź także: ISO 22301, czyli zarządzanie ciągłością działania
Norma ISO 27001. Czy warto?
Zgodność systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji z wymogami ISO 27001 pomoże zbudować wizerunek organizacji, która poważnie podchodzi do techniki bezpieczeństwa informacji. Istotną zaletą jest zabezpieczenie procesu przetwarzania danych w firmie.
Dalsze korzyści wynikające z wdrożenia PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08 mogą obejmować także łatwiejsze zdobywanie nowych partnerów biznesowych, klientów oraz różnego typu dofinansowań z Unii Europejskiej.
Nowa wersja ISO 27001 oferuje systemowe podejście do ochrony informacji, a to może uchronić nas przed wydatkami związanymi np. z koniecznością zapłaty kar pieniężnych za brak zapewnienia odpowiedniej ochrony danych, wymaganej przez przepisy RODO.
Złamanie przepisów może skutkować ciężkimi sankcjami finansowymi, karnymi czy to w stosunku do organizacji czy do osób odpowiedzialnych i może doprowadzić nawet do zamknięcia działalności.
Artykuł LexDigital: Normy ISO kluczowe w procesie ochrony danych
Jak zdobyć certyfikat ISO 27001 ?
Aby spełnić wymagania normy konieczne jest podjęcie kilku istotnych kroków, w tym ustanowienie kontekstu organizacji oraz metodyki szacowania ryzyka oraz wybór i wdrożenie odpowiednich technicznych i organizacyjnych środków bezpieczeństwa.
Dalsze kroki obejmują szkolenia pracowników i opracowanie niezbędnej dokumentacji, a także ocenę efektywności i skuteczności systemu. W celu uzyskania certyfikacji normy PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08 konieczne jest poddanie organizacji procesowi audytu certyfikującego, który potwierdzi, że dostosowaliśmy się do jej wymagań.
Co to jest ISO 9001? Międzynarodowy standard dla zarządzania jakością
Norma ISO 22301. Przygotujemy Cię do certyfikacji!
Zespół LexDigital przeprowadzi Cię przez cały proces ustanowienia i wdrożenia systemów zgodnych nie tylko wymogami normy PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08, ale także ISO 9001, ISO 22301 czy ISO 29115.
Proces obejmuje:
- audyt zerowy;
- wykonanie analizy ryzyka oraz opracowanie dokumentacji;
- implementację zasad oraz szkolenia dla kadry pracowniczej;
- weryfikację systemu poprzez audyt wewnętrzny i przegląd zarządzania oraz nadzór nad niezgodnościami i ocenę skuteczności działań korygujących.